Autor: Dinka Račić, 16. 2. 2011.

Internet je važno sredstvo komunikacije u osobnom i profesionalnom životu, te u učenju i poučavanju. No, ponekad može doći do njegove zlouporabe te je izuzetno važna briga o sigurnosti, točnosti i zaštiti informacija.

Ovdje se nalaze informacije i korisni savjeti za učenike koji se koriste Internetom

10 pravila za djecu

Draga djeco, sigurni smo da već puno toga znate o Internetu i da ćete još puno  toga naučiti sami i uz pomoć roditelja. No, kako biste bili sigurni i dobro se zabavili sa svojim virtualnim prijateljima, pažljivo pročitajte i naučite ova kratka pravila.

1. Neću ostavljati svoje puno ime i prezime, adresu stanovanja ili škole, imena svojih roditelja, brojeve telefona ili mobitela nikome na Internetu.
  2. Razumijem da mnogi ljudi ne moraju u stvarnosti biti onakvi kakvi se predstavljaju na Internetu. Odrasli se mogu predstavljati da su djeca, muškarci da su žene i slično.
  3. Obavijestit ću roditelje o svim novim e-mail ili chat porukama.
  4. Neću naručivati niti kupovati bilo što putem Interneta bez prisutnosti i odobrenja roditelja.
  5. Neću popunjavati online upitnike ili forme koje zahtijevaju ostavljanje osobnih podataka poput imena i prezimena.
  6. Ukoliko bilo tko od mene zatraži da učinim nešto za što pretpostavljam da ne bi trebalo učiniti, o tome ću obavijestiti roditelje.
  7. Nikada se neću sastajati s osobama koje upoznam putem Interneta bez da se prethodno o tome dogovorim s roditeljima.
  8. Neću sudjelovati u tračanju i širenju glasina o drugim ljudima putem Interneta.
  9. Neću se upuštati u prepirke i svađe na chatu, forumima i putem e-maila.
  10. Ukoliko me bilo tko uznemiruje ili maltretira, suzdržat ću se od daljnje komunikacije s tom osobom i odmah obavijestiti roditelje.

Preporuka za djecu

Interneta se ne treba bojati – naprotiv, putem njega se može ostvariti puno toga, ali treba ipak biti na oprezu.

Internet je uzbudljiv, omogućava ti putovanje u nepoznato, stjecanje novih znanja, pomaže u učenju, možeš steći nove prijatelje, dopisivati se s mnogima, pri tome nemaš straha da ti se  nešto može dogoditi, osjećaš se slobodnim, možeš se igrati, slušati glazbu, nije važno koliko imaš godina, mnoštvo je izazova kojima se teško možeš oduprijeti.